Декретна відпустка ФОП

Як отримати декретні виплати підприємцю

Стаття на 5 хв.

В цій статті ми обговоримо:

Жінка підприємець, яка йде в декретну відпустку, має право на матеріальне забезпечення від ПФУ. Це положення регулюється ст.19 Закону України “Про загальнообов’язкове державне страхування від 23.09.1999 №1105.

Підприємці одночасно є як страхувальниками, так і застрахованими особами. Вони сплачують ЄСВ за себе незалежно від того отримали дохід чи ні.

Зазначимо, що до 2023 року декретні виплачував Фонд соціального страхування, а в 2023 році ця функція покладена на Пенсійний фонд України.

Особливості сплати єдиного податку під час лікарняного

Для жінки-підприємця період, коли вона перебуває на лікарняному з вагітності та пологів називається податковою відпусткою, тобто періодом звільнення від сплати єдиного податку. Це право підприємця передбачає пункт 295.5 Податкового Кодексу України. ФОПи-єдинники першої та другої груп мають право отримати декретні виплати і не сплачувати єдиний податок, якщо не мають найманих працівників.

На даний час для цих категорій ФОП не потрібне звільнення від сплати єдиного податку. Адже з квітня 2023 року для них діє загальне звільнення від сплати цього податку. Однак, з 1 липня 2023 року ця пільга ймовірно буде скасована. Тоді можна буде скористатися звільненням від сплати єдиного податку на підставі пункту 295.5 ПК.

ФОПам єдинникам третьої групи та підприємцям на загальній системі оподаткування на період лікарняного не потрібно звільнення від сплати податків. Адже за періоди, коли немає доходів, вони й так не сплачують єдиного податку.

Треба зазначити, що закон звільняє ФОП від сплати єдиного податку лише на повні місяці декрету – з першого по останнє число місяця. За неповний перший чи останній місяць декрету доведеться заплатити єдиний податок як за повний місяць. Податковий Кодекс не передбачає пропорційної сплати єдиного податку лише за дні коли підприємець працює.

Тривалість декретної відпустки ФОП

Для фізичних осіб підприємців тривалість лікарняного з вагітності та пологів така сама як і для всіх жінок – 126 календарних днів. Вони розподіляються:

  • 70 календарних днів до умовного дня пологів;
  • 56 календарних днів після пологів.

При ускладнених пологах тривалість декретної відпустки може бути збільшена до 140 календарних днів.

На підставі чого виплачуються страхові платежі

Головним документом, на підставі якого ПФУ оформляє страхові виплати, а ДПС – податкову відпустку є лікарняний лист. Його виписують за місцем спостереження за вагітною.

З 01.10.2021 року листки непрацездатності формують в електронній формі. Однак, через військовий стан заклад охорони здоров’я може виписати паперовий лікарняний. Якщо ЗОЗ не має листків непрацездатності та не може їх отримати, то він має право роздрукувати лікарняний на аркуші паперу. Це регламентується п.8-1 наказу МОЗ від 01.06.2021 №1066. Роздрукований лікарняний прирівнюється до листка непрацездатності на бланку.

Що потрібно зробити для отримання допомоги

Для оформлення допомоги необхідно:

  • отримати підтвердження реєстрації е-лікарняного – відкриває лікар з 30-го тижня вагітності та виписує його відразу на 126 календарних днів;
  • перевірити реєстрацію е-лікарняного у системі – можна в електронному кабінеті на сайті ПФУ, а також перевірити дату початку та закінчення періоду непрацездатності, номер лікарняного, свої особисті дані;
  • скласти рішення в довільній формі про призначення допомоги у формі протоколу – за 3 робочі дні від дня, коли е-лікарняний набув статусу “Готовий до сплати” (це має статися за 7 днів з дати, коли відкрили е-лікарняний);
  • після реєстрації лікарняного необхідно подати до ДПС за місцем реєстрації заяву про отримання довідки про сплату ЄСВ для підтвердження відсутності боргу. ДПС має надати її безкоштовно. Також можна підготувати квитанції про сплату ЄСВ за 12 місяців розрахункового періоду (останні 12 місяців перед декретною відпусткою);
  • подати до ДПС податкову декларацію з позначкою “Довідково” – це потрібно зробити перед тим, як подавати документи до ПФУ. У формі декларації типу “Звітна” поставити позначку “Довідково” та зазначити в ній суму ЄСВ, яку сплатили у звітному році до настання страхового випадку. В полі “Місяць” вказується місяць настання страхового випадку. Розрахувати декретні та скласти довідку в довільній формі з сумою декретної виплати;
  • відкрити спецрахунок в банку – це спеціальний рахунок для отримання допомоги. На нього ПФУ перекаже декретні виплати;
  • скласти заяву-розрахунок до ПФУ. Допоки ПФУ не затвердить власні документи діє форма Заяви-розрахунку з постанови Фонду соціального страхування від 19.02.2018 №12. Взагалі, можна заповнити таку заяву і в особистому електронному кабінеті на порталі ПФУ. Але для оформлення декрету доведеться підготувати паперову форму заяви-розрахунку;
  • подати необхідні паперові документи до ПФУ – заяву-розрахунок, копії паспорту та ідентифікаційного коду, довідку з ДПС про сплату ЄСВ, письмове повідомлення про відкриття спеціального рахунку, копію витягу з ЄДР (для підтвердження того, що жінка на момент подачі заяви є підприємцем), довідку-розрахунок допомоги з вагітності та пологів у довільній формі. Також необхідно взяти з собою роздрукований примірник е-лікарняного та рішення страхувальника про виплату.

Що потрібно зробити для отримання допомоги

На рішення ПФУ можна чекати впродовж 3 робочих днів. Відмовити можуть в разі невірно оформлених документів.

Після отримання грошей на спецрахунок необхідно отримати їх готівкою, так як напряму використовувати їх з рахунку не можна. Також не можна перекидати ці кошти на підприємницький рахунок.

При умові правильного виводу коштів із спецрахунка до доходу підприємця ця сума не включається.

Упродовж місяця після отриманні допомоги від ПФУ потрібно подати повідомлення про отримання коштів. Якщо цього не зробити протягом трьох місяців ПФУ може призначити перевірку.

Чи оподатковуються декретні

Із суми допомоги від ПФУ, яку ФОП отримує на спецрахунок, не сплачуються ПДФО, військовий збір і ЄСВ.

Читати ще про податки в Україні

Відповіді на питання, які вас цікавлять

SWOT аналіз

SWOT аналіз

Податкова знижка на навчання

Податкова знижка на навчання

Відпустка ФОП

Відпустка ФОП

Мобілізовані ФОП: права та особливості роботи

Мобілізовані ФОП: права та особливості роботи