В цій статті ми обговоримо:
Сьогоднішній матеріал присвятимо ФОПам 2-ї групи спрощеної системи оподаткування. Хто має право перебувати на цій групі, які податки платити, тощо.
Хто відноситься до другої групи єдиного податку
Умови перебування ФОП – платника єдиного податку на 2-й групі спрощеної системи оподаткування визначені у ст. 291 Податкового Кодексу України. За нею до другої групи платників єдиного податку відносяться фізичні особи – підприємці, які здійснюють господарську діяльність з надання послуг, у тому числі побутових, платникам єдиного податку та/або населенню, виробництво та/або продаж товарів, діяльність у сфері ресторанного господарства, за умови, що протягом календарного року відповідають сукупності таких критеріїв:
- не використовують працю найманих осіб або кількість осіб, які перебувають з ними у трудових відносинах, одночасно не перевищує 10 осіб;
- обсяг доходу не перевищує 834 розміри мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року.
Тобто на другій групі єдиного податку ФОП може торгувати на ринках, у магазинах, інтернеті, тримати ресторанний бізнес і торгувати пивом, надавати побутові послуги, виробляти товари, працювати на фрілансі.
Види діяльності обираються за КВЕД ДК 009:2010. Зареєструвати можна скільки завгодно кодів, один буде основним, решта – другорядними. Головне, щоб вони були дозволені на другій групі.
Платникам другої групи ПК дозволяє використовувати працю найманих працівників (ФОП може прийняти на роботу до 10 осіб)
З ким можна працювати
Єдинники другої групи можуть надавати послуги, в т. ч. побутові, лише населенню та єдинникам, як підприємцям, так і юридичним особам, займатися виробництвом та/або продажем товарів, вести діяльність у сфері ресторанного бізнесу.
Зокрема, не можна здавати приміщення під склад підприємцеві на загальній системі, адже податківці прирівняють оренду до послуги. Не можна укласти агентський договір із юридичною особою на загальній системі, оскільки посередництво це також послуга.
Не можна надавати послуги нерезиденту.
Радимо взяти собі за правило – завжди мати підтвердження, що ваш контрагент – єдинник. Можна отримувати послуги за цивільно-правовим договором (ЦПД) від інших підприємців – як єдинників, так і підприємців на загальній системі.
Обмеження
Підприємцям другої групи не дозволено надавати посередницькі послуги з купівлі, продажу, оренди та оцінювання нерухомого майна, а також здійснювати діяльність з виробництва, постачання, продажу ювелірних та побутових виробів з дорогоцінних металів, напів та дорогоцінного каміння. Податки
Ставка єдиного податку на 2-й групі складає 20% від мінімальної заробітної плати, що регламентується п. 293.2 ПКУ. Розмір ЄП в 2023 році складає 1340 грн. Строки сплати 20 число поточного місяця (тобто за січень маєте сплатити податок до 20 січня включно), або авансовий внесок за весь звітний період.
Якщо не сплатили єдиний податок або сплатили пізніше чи не в повному розмірі, податкова може накласти штрафні санкції в розмірі 50% місячного платежу (п. 122.1 ПКУ). На даний час це 670 грн.
В разі несплати податку боржникам надійде повідомлення-рішення від податкової із сумою, яку слід сплатити. В неї, як правило, входить сам податок, штраф і пеня. Згідно пп. 129.1.1 ПКУ пеня нараховується з першого робочого дня, що настає за останнім днем граничного строку сплати ЄП.
Єдиний податок необхідно сплачувати навіть при відсутності доходу.
Ставка єдиного соціального внеску (ЄСВ) для підприємців на другій групі оподаткування складає 22% і повинна становити не менше 1474 грн/міс і 4422 грн в квартал.
Сплачувати необхідно раз на квартал до 20 числа місяця, що настає за звітним кварталом. Або за бажанням авансовими платежами щомісяця до 20 числа кожного місяця поточного кварталу.
ЄСВ необхідно сплачувати навіть при відсутності діяльності та доходу, перебуванні на лікарняному чи в декретній відпустці.
Від сплати ЄСВ звільнені лише підприємці – пенсіонери за віком і ФОП з інвалідністю та підприємці, які одночасно є найманими працівниками, за яких внесок платить роботодавець (ч. 6 ст. 4 ЗУ «Про ЄСВ»).
За несплату або прострочення платежу по ЄСВ ДПС накладає штраф – 20% від суми боргу та пеню – 0,1% суми недоплати ЄСВ за кожен день прострочення платежу (ч. 10 ст. 25 ЗУ «Про ЄСВ»).
При наявності найманих працівників потрібно разом з виплатою заробітної плати сплачувати ЄСВ в розмірі 22%, або 8.41% за працівника з інвалідністю. Також з заробітної плати працівника стягується 18% ПДФО та 1.5% військового збору.
До речі, на період воєнного стану сплата ЄП та ЄСВ є справою добровільною, але пам’ятайте, що місяці коли не сплачується ЄСВ не зараховуються до загального стажу.
Як вести облік
Спрощена система передбачає ведення лише обліку доходів, Тобто це вся готівкова і безготівкова виручка, а не дохід мінус витрати.
Тобто якщо на закупівлю товару витратили 12 тис. грн, а продали його за 20 тис. грн, у дохід включається саме 20 тис. грн, а не 8 тис.
З 2021 року вести книгу обліку доходів не обов’язково, але це не означає, що облік не потрібно вести взагалі. Просто можна це робити у довільній формі, у паперовому або електронному форматі, шляхом помісячного відображення доходів (лист ДПС № 16).
Звітність
Раз на рік ФОП на 2-й групі подають за себе Декларацію з ЄП до 1 березня року наступного за звітним.
Звіт з ЄСВ (Додаток 1 до декларації з ЄП) до 1 березня. У ньому показується сума сплаченого за рік ЄСВ.
Якщо ФОП має найманих працівників, виплати іншим ФОПам, виплати за договорами ЦПХ – потрібно подавати об‘єднану форму звітності, яка включає ПДФО, військовий збір та ЄСВ з розбивкою по місяцях.
Порушення, при яких можна втратити спрощену систему сплати податків для ФОП 2 групи
Реєстрацію єдинника анулюють, якщо порушите правила роботи на системі сплати єдиного податку.
Перейти на загальну систему оподаткування і сплатити 15% єдиного податку доведеться з доходу, який:
- отримано від заборонених на єдиному податку видів діяльності;
- отримали за КВЕДом, який не зареєстровано в реєстрі платників єдиного податку;
- отримано від видів діяльності, заборонених на 2-й групі;
- використання негрошових розрахунків.
В разі перевищення ліміту доходу в 5 587 800 грн, теж необхідно буде сплатити із суми перевищення 15% єдиного податку. Щоправда, на загальну систему переходити не обов’язково – можна подати заяву і перейти на 3 групу ЄП не пізніше 20-го числа місяця, що настає за календарним кварталом, у якому було перевищення. Із заявою подають і декларацію за квартал, у якому перевищено дохід.
При перевищенні ліміту на найманих працівників також необхідно переходити на ЗС із першого числа місяця нового кварталу, який іде за кварталом, у якому було порушення.
При наявності боргу по єдиному податку більше двох кварталів – податківці самі переведуть ФОП на загальну систему оподаткування.
Чи застосувуються РРО/ПРРО
ФОП 2-ї групи використовують РРО/ПРРО з 01.01.2021 року у разі перевищення обсягу доходів 220 мінімалних заробітних плат та при здійсненні ризикових видів діяльності, зокрема, при наданні медичних послуг, а також торгівлі побутовою технікою та ювелірними виробами.