В цій статті ми обговоримо:
У 2023 році залишається чотири групи платників єдиного податку. Хто має право перебувати на кожній з них та за яких умов, за якими ставками потрібно сплачувати ЄП у 2023 році розкажемо в нашій статті.
Ліміти на 2023 рік для ФОП, що працюють на спрощеній системі оподаткування розраховуються з розміру діючої на даний момент мінімальної заробітної плати. Її розмір в 2023 році буде становити 6700 грн. Отже, відповідно зміняться граничні річні ліміти для спрощеної системи оподаткування:
- ФОП 1 група – 1 118 900 грн або 167 мінімальних заробітних плат;
- ФОП 2 група – 5 587 800 грн або 834 мінімальні заробітні плати;
- ФОП 3 група – 7 818 900 грн або 1167 мінімальних заробітних плат.
Суми єдиного податку:
- ФОП 1 групи – 268.4 грн, тобто 10% від прожиткового мінімуму;
- ФОП 2 групи – 1340 грн, тобто 20% від мінімальної заробітної плати;
- ФОП 3 групи – ставки не зміняться. 5% від суми доходів для неплатників ПДВ і 3% від суми доходів для платників ПДВ. Для неплатників ПДВ на час воєнного стану діє спеціальна ставка 2%.
Крім того з 1 квітня та до кінця війни фізособи-єдинники 1 та 2 груп мають право не сплачувати податок.
Підприємці на спрощеній системі оподаткування самостійно визначають розмір ЄСВ, який вони платитимуть, але база для його нарахування не повинна бути меншою за мінімальну заробітну плату.
Розміри єдиного соціального внеску в 2023 будуть такими:
- мінімальний ЄСВ – 1474 грн на місяць;
- максимальний ЄСВ – 22110 гривень на місяць.
Ставка ЄСВ за себе для ФОПів становить 4422 гривні за кожен квартал 2023 року або 22 відсотки від чинної мінімальної заробітної плати щомісяця.
Особливості нарахування ЄСВ під час дії військового стану
Варто нагадати, що згідно Закону № 2120-IX від 15 березня 2022 р. “Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо дії норм на період дії воєнного стану з 1 березня 2022 року до припинення війни та протягом наступних 12 місяців звільняються від сплати ЄСВ за себе слідуючі категорії платників:
- фізичні особи – підприємці, в тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування;
- особи, які провадять незалежну професійну діяльність, а саме наукову, літературну, артистичну, художню, освітню або викладацьку, а також медичну, юридичну практику, в тому числі адвокатську, нотаріальну діяльність, або особи, які провадять релігійну (місіонерську) діяльність, іншу подібну діяльність та отримують дохід від цієї діяльності;
- члени фермерського господарства, якщо вони не належать до осіб, які підлягають страхуванню на інших підставах.
Відповідно до Закону про ЄСВ платники, які скористалися цією пільгою, розрахунок єдиного внеску у складі податкової декларації не заповнюють за період, в якому відповідно єдиний внесок не нараховувався, не обчислювався та не сплачувався.
Однак це не позбавляє права платників ЄСВ на добровільній основі сплачувати ЄСВ за себе та зазначати суми такого ЄСВ в декларації з метою отримання страхового стажу.
Також під час періоду мобілізації, ФОП 2-3 групи єдиного податку та юридичні особи 3 групи єдиного податку мають право не сплачувати єдиний внесок за найманих працівників, призваних під час мобілізації до ЗСУ. В такому випадку суми ЄСВ, нараховані роботодавцями та відображені в звітності, сплачуються за рахунок державного бюджету, крім періодів, коли мобілізовані працівники отримували доходи у вигляді грошового забезпечення, з яких було сплачено єдиний внесок за рахунок державного бюджету.
Також на період дії воєнного, надзвичайного стану та протягом 3 місяців після його припинення, не застосовуються штрафи за такі порушення:
- ухилення або несвоєчасне подання заяви про взяття на облік платниками ЄСВ;
- несвоєчасну сплату або донарахування несвоєчасної сплати єдиного внеску;
- неналежне ведення бухгалтерської документації, на підставі якої нараховується єдиний внесок;
- за неподання чи несвоєчасне подання звітності про нарахування єдиного внеску.
Відповідно в цей період не нараховується пеня і встановлено мораторій на проведення документальних перевірок правильності нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску, а розпочаті перевірки будуть відновлені через 3 місяці після скасування воєнного або надзвичайного стану.