Кешбек: чи потрібно декларувати

Що таке кешбек та особливості його декларування

Стаття на 3 хв.

В цій статті ми обговоримо:

Ми вже звикли, що приємним доповненням до покупки або при користуванні платіжною картою того чи іншого банку має стати кешбек (cash-back).

Що таке кешбек та звідки він береться

Достатньо ємне пояснення що таке кешбек дає дослівний його переклад з англійської - повернення готівки. Якщо коротко, то кешбек - це повернення деякої частини готівкових коштів за покупки в магазинах, інтернет-магазинах, аптеках, АЗС, при користуванні банківськими картками на певні послуги і покупки в магазинах партнерах. І отже, покупка з кешбеком вигідніша простої купівлі.

Зауважимо, що кешбек це не якісь віртуальні бали або бонуси, які можна використати або й ні, а це реальні живі гроші, які реально можна вивести на платіжну картку, мобільний телефон і витратити на свій розсуд.

Кешбек виплачують банки власники платіжних карток або безпосередньо магазини при купівлі того чи іншого товару, який задіяний в програмі кешбеку.

У випадку кешбеку від банку, то тут задіяні партнерські програми, в яких магазини платять банку за покупців, а частину цих коштів банк витрачає на кешбек тим же покупцям чим заохочує користуватися його платіжними картами та купувати товари у магазинах партнерах. Запровадження таких банківських продуктів вигідно всим учвсникам процесу.

Чи кешбек це дохід?

І тут відповідь однозначна, так кешбек це дохід.

Якщо ми звернемось до Податкового кодексу України, то побачимо, що під поняттям «дохід» розуміється будь-який дохід, отриманий особою від будь-яких видів її діяльності на території України.

Тобто, повернення банком частини витрачених коштів за покупку у вигляді кешбеку є доходом.

Ми не знаємо як там інші банки, а от Монобанк так точно дає змогу компенсувати деякі витрати у вигляді кешбеку. Банк кожного місяця встановлює категорії кешбеку, визначає розмір бонусу для власних чи кредитних коштів. Це можуть бути такі категорії як продукти, розваги, подорожі та інше. Окремо виставляються бонуси від партнерів банку. Це можуть бути страхові компанії, АЗС, аптеки, різні магазини одягу, взуття, телефонії, побутової техніки, зоомагазини, доставка їжі, таксі.

Але постає питання, а чи потрібно декларувати такі види доходів?

Декларування кешбеку

Якщо у вас немає підстав для подання декларації про майновий стан та доходи, то подавати декларацію з кешбеком не потрібно. Адже банк виступає в ролі податкового агента та утримує з суми кешбеку (доходу) ПДФО (18%) та військовий збір (1.5%). Всього 19.5 відсотків.

Але якщо підстава є для подання майнової декларації, наприклад, ви зареєстровані у 2023 році як підприємець І чи ІІ групи, у вас є обов’язок подати таку декларацію. І якщо ви отримували кешбек, то ці суми потрібно вказати в ній у вигляді доходу.

Як дізнатися суму нарахованого кешбеку

Для подання декларації потрібно дізнатися суму нарахованого кешбеку, адже на картку надходить сума за вирахуванням податків, а включити в декларацію необхідно всю суму.

Для того, щоб достовірно відобразити всю суму кешбеку можна звернутися до банку власника платіжної карти, який зобов’язаний надати всю необхідну інформацію про суму кешбеку, отриманого впродовж року.

Інформацію про суми загального річного або місячного оподаткованого доходу можна також дізнатися з Державного реєстру фізичних осіб - платників податків. Для цього потрібно зареєструватися та авторизуватися в кабінеті громадянина на порталі “Дія” за допомогою електронного підпису або через BankID, обрати період, за який потрібна інформація, надіслати запит та очікувати відповідь, яка надійде на електронну адресу.

Або потрібно зайти в податковий кабінет, розділ електронний кабінет громадян. Натиснути на поле “Запит про суми виплачеих доходів. Вибрати період за який хочете отримати довідку (наприклад, І квартал 2023 року - IV квартал 2023 року). Перед відправкою документ потрібно зберегти та підписати. Через деякий час готова довідка з’явиться в розділі “Вхідні/вихідні документи”.

Дохід від кешбеку відображається в декларації про майновий стан та доходи у розділі II в загальній сумі інших оподатковуваних доходів, не зазначених у попередніх рядках декларації, рядок 10.13.

Читати ще про податки в Україні

Відповіді на питання, які вас цікавлять

Третя група єдиного податку: діяльність, податки, обмеження, звітність

Третя група єдиного податку: діяльність, податки, обмеження, звітність

Податки та строки сплати для підприємців різних груп

Податки та строки сплати для підприємців різних груп

Дропшипінг у товарному бізнесі

Дропшипінг у товарному бізнесі

Податок на майно

Податок на майно