В цій статті ми обговоримо:
З початку повномасштабної війни велика кількість фізичних осіб-підприємців (ФОП) долучилася до лав захисників України. Чи можуть ФОП у війську займатися підприємницькою діяльність та які особливості оподаткування для них встановлені законом.
Відповідно до ч.3 ст.39 Закону «Про військовий обов’язок і військову службу», за мобілізованими не припиняється реєстрація ФОП. Тобто закривати ФОП не потрібно, це питання можна вирішити на власний розсуд.
Чи можуть ФОП отримати бронь від мобілізації
Тут відповідь однозначна – ні. ФОПи не можуть отримати мобілізаційну бронь і не можуть забронювати найманих працівників. Згідно Закону «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» та постанову КМУ № 76, якою затверджено Порядок бронювання, ФОПів немає в переліку тих, хто має право бронювати.
Чи можуть мобілізовані ФОП займатися підприємницькою діяльністю
Напряму в законодавстві нічого не сказано, чи можуть мобілізовані ФОП провадити свою діяльність підприємця.
Однак, ЗУ «Про військовий обов’язок і військову службу» визначає військовослужбовців військовими посадовими особами, якщо ті обіймають штатні посади, які забезпечують виконання організаційно-розпорядчих чи адміністративно-господарських обов’язків. Щоправда переліку таких посад у законі не наводиться.
Тобто мобілізовані ФОП можуть у вільний від служби час займатися підприємницькою діяльність, якщо не є військовими посадовими особами.
Відповідно до закону «Про запобігання корупції», зайняття військовою посадовою особою іншою оплачуваною діяльністю, навіть у вільний від несення служби час, матиме наслідком адміністративну відповідальність за ст. 172-4 КУпАП, що тягне за собою накладення штрафу від трьохсот до п’ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (5100—8500 грн) з конфіскацією отриманого доходу від підприємницької діяльності.
Які податкові пільги є для мобілізованих ФОПів
Відповідно до ст.39 Закону «Про військовий обов’язок і військову службу» податки і збори мобілізованим ФОП не нараховуються, якщо підприємницька діяльність не провадиться.
Призвані на військову службу ФОП під час мобілізації на весь строк служби звільняються від сплати єдиного внеску, якщо вони не є роботодавцями. Підставою для цього є заява фізичної особи-підприємця та копія військового квитка або копія іншого документа з даними про призов на військову службу під час мобілізації, які подаються до податкового органу ФОПом протягом 10 днів після демобілізації. Якщо демобілізований ФОП перебуває на лікуванні (реабілітації), заява та копії підтверджуючих документів подаються протягом 10 днів після закінчення лікування (реабілітації).
Якщо платник єдиного внеску має найманих працівників і на строк своєї військової служби за призовом під час мобілізації уповноважує іншу особу на виплату працівникам заробітної плати та/або інших доходів, його зобов’язання здійснює така уповноважена особа. Єдиний внесок, що був нарахований уповноваженою особою з таких виплат, сплачується до бюджету демобілізованим ФОП протягом 180 календарних днів з першого дня його демобілізації без нарахування штрафних і фінансових санкцій.
При цьому демобілізований ФОП у заяві зазначає дані про нарахований єдиний внесок на суму таких виплат уповноваженою особою протягом строку військової служби ФОП.
Звітність про нарахований єдиний внесок подається демобілізованим ФОП у порядку та строки, встановлені Законом про ЄСВ, без нарахування штрафних і фінансових санкцій.
Мобілізовані ФОП з найманими працівниками
Мобілізовані ФОП також можуть розірвати трудові договори з працівниками з власної ініціативи. Таке право їм надає п.10 ч.1 ст.40 КЗпП. Однак на цій підставі не можуть бути звільнені «захищені» працівники (вагітні та жінки з дітьми, ст.184 КЗпП), а також мобілізовані працівники (ст.119 КЗпП).
При цьому, відповідно до абз.2 ст.47 КзпП, мобілізованим ФОП дозволяється відтермінувати усі виплати та видачу необхідних документів звільненому працівнику. Вони можуть це зробити без застосування санкцій та штрафів протягом місяця після демобілізації.
Чи треба ФОП сплачувати ЄСВ за мобілізованих працівників
Фізичним особам підприємцям другої та третьої груп платників єдиного податку надано право з власного рішення не сплачувати ЄСВ, за мобілізованих найманих працівників, які не отримували доходи у вигляді грошового забезпечення. Така можливість регламентується змінами до ЗУ про ЄСВ, які прийняла Верховна Рада у жовтні 2022 року (п.9 прим.20 розд.VIII).