В цій статті ми обговоримо:
Фізичні особи підприємці мають уважно і відповідально ставитися до сплати податків і внесків та податкової звітності, адже ігнорування такого обов’язку та заборгованість щодо сплати податків призводить до штрафів.
Однак помилитися може не лише ФОП чи його бухгалтер. Помиляється й податкова. Тому важливо знати, як і за що нараховують штрафи та як захистити свої права, якщо їх нараховано неправомірно.
Штрафи за несплату податків
У разі порушення податкового законодавства штрафують, якщо не пройшло 3 роки від дати порушення (ст.ст. 102, 114 ПКУ). А зі сплати ЄСВ взагалі немає строків давності.
За несвоєчасне подання Декларації платника податків штраф у розмірі 340 гривень.
Штраф за несвоєчасну сплату єдиного податку для ФОП 1 та 2 груп нараховують в розмірі 50% ставки єдиного податку, тобто сума фіксована. В таких випадках треба бути уважними бо навіть при недоплаті 10 грн, штраф нарахують в повному розмірі. Отже штрафи по єдиному податку:
- 1 група – 124,05 грн;
- 2 група – 650,00 грн;
Для підприємців 3 групи штрафні санкції нараховується інакше. Його сума залежить від строку, на який затримано сплату єдиного податку:
- 5% від суми боргу – за несвоєчасну сплату або недоплату до 30 днів;
- 10% від суми боргу – понад 30 днів;
- 25% від суми боргу – в разі доведеного випадку про навмисну несплату.
В разі прострочення двох і більше звітів (нагадуємо у ФОП 3 групи на 5% ЄП їх за рік 4), штраф по 1020 гривень за кожне порушення.
Штраф нараховують за кожен місяць, і чим довше зволікати з оплатою, тим більший штраф.
Окрім штрафу, вам може бути нарахована й пеня. Її розмір залежить від того, хто помітив заборгованість. Якщо ви помилилися й недоплатили суму єдиного податку, то пеню вам почнуть нараховувати після того, як мине 90 днів після закінчення строку сплати цього податку. А якщо протягом цих 90 днів ви виявили недоплату самостійно, то пені взагалі не буде.
Але якщо недоплату виявить податкова, то вам нарахують пеню за кожен прострочений день, починаючи з першого робочого дня після закінчення строку сплати єдиного податку.
ФОП 3-ї групи сплачують задекларований єдиний податок протягом 10 календарних днів з останнього дня подання квартальної декларації.
Штрафні санкції при несплаті ЄСВ
Згідно з положеннями Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування», за несплату чи несвоєчасну сплату ЄСВ може бути накладено штраф у розмірі 20 % суми, яку несвоєчасно сплачено.
Розмір санкцій становить 20% до суми нарахування за кожний повний або неповний звітний період, але не більше 50% суми донарахованого ЄСВ. Це значить, що накладається штраф на різницю не сплаченої суми. Наприклад, необхідно заплатити 1474 грн ЄСВ, сплачено всього 1000 грн. Штрафні санкції будуть накладені на суму недоплати в розмірі 474 грн – 474 x 20% = 94.80 грн.
Адміністративні штрафи, які застосовуються для ФОП
При несвоєчасному поданні або неподанні звітності, неправильному нарахуванні податків перевіряючі органи можуть на підприємця накладати ще й адміністративні штрафи згідно КУпАП. З найбільш поширених це:
- неподання або несвоєчасне подання об’єднаної звітності з ЄСВ, ПДФО та ВЗ, як і раніше неподання звітності з ПДФО – адмінштраф від 34 до 51 грн, при повторному порушенні від 51 до 85 грн;
- у такому ж розмірі адмінштраф накладається за неутримання або неперерахування до бюджету сум ПДФО при виплаті фізичній особі доходів. Але рішення у справі тут приймають суди, тому порушнику доведеться сплатити ще й судовий збір;
- за порушення порядку нарахування ЄСВ адмінштраф 510 грн – 680 грн;
- за прострочення й неподання податкової декларації застосовують адмінштраф – від 51 до 136 грн, за повторне порушення протягом року – від 85 до 136 грн;
- за несвоєчасну виплату заробітної плати адмінштраф від 510 до 1700 грн.
Адмінштрафи можуть накласти не пізніше ніж через два місяці з дати порушення, а при триваючому правопорушенні, коли ФОП не веде облік і взагалі не платить податки – протягом двох місяців від дня його виявлення. Перевіряючі складають адмінпротокол, а штраф стягують за рішенням суду.