В цій статті ми обговоримо:
Відповідно до Інструкції НБУ № 492 фізичні та юридичні особи мають право відкривати в банках поточні, вкладні (депозитні) рахунки та рахунки умовного зберігання (ескроу).
Розглянемо основні рахунки, які в своїй діяльності використовують фізичні особи підприємці.
Поточний рахунок ФОП
Всі оплати та витрати, які здійснює підприємець в ході своєї діяльності надходять на поточний рахунок. Це основний рахунок, на якому акумулюються всі надходження від контрагентів та клієнтів і з якого здійснюються всі платежі, що стосуються підприємницької діяльності.
Поточний рахунок може бути:
- гривневим;
- валютним;
- мультивалютним – тобто на одному рахунку можна працювати як з гривнею, так і іноземною валютою.
Зазвичай, підприємці до свого поточного рахунку прив’язують ще й картку. Така картка дає переваги при розрахунках в процесі роботи, дає можливість знімати гроші для підприємницьких витрат або переводити кошти на свій особистий рахунок.
При відкритті поточного рахунку ФОП не потрібно повідомляти про це податкоау. Такий обов’язок покладено на банківські установи.
Чи може ФОП витрачати гроші зі свого підприємницького рахунку на особисті потреби
ФОПи мають право використовувати кошти своїх рахунків ФОП на здійснення своєї підприємницької діяльності та на особисті потреби. Але, як кажуть, є нюанси.
Якщо оплата проводиться з рахунку ФОП на рахунок фізичної особи – то в цьому випадку ФОП по відношенню до фізичної особи вважається податковим агентом та має утримати та сплатити до бюджету з суми – ПДФО (18%), військовий збір (1,5%). Ці утримання та сплати потрібно вказати у Податковому розрахунку 4 ДФ, який подається раз у квартал.
В випадку здійснення виплати іншому підприємцю – ФОП, який отримав дохід сплачує податок за себе самостійно. Але цю суму ви повинні показати у себе в звітності 4 ДФ.
У цьому питанні витрачання коштів з рахунку ФОП на власні потреби податкова не завжди послідовна і іноді вважає це порушенням. Але загалом вони не проти таких витрат за умов що ФОП сплатив усі належні податки та збори.
Чи може клієнт оплатити товари/послуги на особистий рахунок ФОПа
Податківці мають свою позицію щодо цього питання. Вони проти отримання підприємницького доходу на особисті рахунки та вважають це доходом фізичної особи, з якого потрібно сплатити податок на доходи фізичних осіб (18%) та військовий збір (1,5%). Навіть якщо ви отримали дохід на особисту картку та перевели цю суму на рахунок ФОП, перевіряючі обов’язково звернуть на це увагу та вважатимуть це доходом фізичної особи.
Як вивести кошти з рахунку ФОП
Отже, після сплати всіх податків та зборів підприємці мають право перерахувати кошти з поточного рахунку, відкритого для здійснення підприємницької/незалежної професійної діяльності, на поточний рахунок, відкритий цією особою для власних потреб.
Це можна зробити декількома способами. А саме:
- зняти готівку через термінал або касу банку. Тут необхідно врахувати, що банк візьме комісію за зняття коштів. Також не забувайте, що операції з готівкою понад 400 000 грн. потрапляють під фінмоніторинг банку;
- переказати кошти із підприємницького рахунку на особистий.
Для підприємців які працюють з валютою
Якщо ФОП працює з іноземними постачальниками чи клієнтами, тоді необхідно відкрити валютний рахунок у тій валюті, яка буде використовуватись. Банківські реквізити для оплати валютних платежів дещо відрізняються від гривневих, а тому актуальні реквізити треба уточнити у банку.
Переведення коштів з валютного рахунку ФОП на валютний рахунок фізичної особи заборонено. Банки проводять таку операцію шляхом здійснення подвійної конвертації.
При знятті валюти давно існують валютні обмеження. Просто зняти валюту в касі банку чи банкоматі ФОП не може. Єдиний спосіб ними скористатися – це подати заяву у банк щодо продажу валюти. Гривня зарахується на гривневий рахунок ФОП, а далі ви можете переводити на свою особисту картку та витрачати на власний розсуд.
Отже, зробимо висновки: що рекомендуться ФОПам власникам особистого банківського рахунку:
- уникати надходжень коштів від підприємницької діяльності на особистий рахунок і використовувати принцип “різних кишень”, тобто розділяти особисті гроші від отриманих від бізнесу;
- вести облік доходів від підприємницької діяльності.