Податкова знижка на навчання

Умови, як отримати знижку, як рахується розмір знижки

Стаття на 4 хв.

В цій статті ми обговоримо:

Студенти, що навчаються в українських закладах освіти на контрактній формі навчання, або члени сім’ї першого ступеня споріднення, мають право на певну компенсацію вартості освітніх послуг. Це передбачено пп.166.3.3. ст.166 Податкового кодексу України.

Тобто держава компенсує з бюджету частину податку на доходи фізичних осіб, утриманого із заробітної плати, по витратам понесеним на навчання. Зазначимо, що відшкодовуватися можуть витрати на оплату навчання у дошкільних, позашкільних закладах, закладах загальної середньої освіти, професійної та вищої освіти.

Оформити відшкодування на навчання може офіційно працевлаштована особа, яка сплачує з заробітної плати загальнодержавний податок на доходи фізичних осіб. Це можуть бути батьки або сам студент, якщо він працює офіційно.

Як отримати знижку на навчання

Компенсація нараховується за попередній рік. Для цього до 31 грудня року наступного за рік відшкодування необхідно подати до ДПІ наступні документи:

  • копія паспорту;
  • копія ідентифікаційного коду;
  • декларація про майновий стан і доходи;
  • довідка про доходи з місця роботи;
  • копія договору з навчальним закладом;
  • копія квитанції за оплату навчання;
  • заява із зазначенням реквізитів для повернення коштів;
  • копія документів, що підтверджують ступінь родинного споріднення у випадках коли компенсацію отримує не студент.

Подати ці документи можна як особисто, так і в онлайн режимі.

Згідно ст.179 Податкового кодексу України в разі ухвалення рішення про компенсацію за навчання, кошти будуть переведені на вказаний банківський рахунок протягом 60 днів після надходження пакету документів. Він може бути відкритий в будь-якому банку, але для податкової необхідно подати IBAN, МФО та назву фінансової установи.

Умови для отримання податкової знижки

Право на податкову знижку за навчання мають здобувачі освіти, батьки здобувачів освіти або їх усиновлювачі, чоловік або дружина здобувача освіти, які є громадянами України та платниками податків. Крім цього:

  • податкова знижка може бути надана виключно резиденту, який має реєстраційний номер облікової картки платника податку, а так само резиденту – фізичній особі, яка через свої релігійні переконання відмовилась від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та офіційно повідомила про це відповідний контролюючий орган і має про це відмітку у паспорті;
  • загальна сума податкової знижки, нарахована платнику податку в звітному податковому році, не може перевищувати суми річного загального оподатковуваного доходу платника податку, нарахованого як заробітна плата, зменшена з урахуванням положень пункту 164.6 статті 164 Кодексу;
  • якщо платник податку до кінця податкового року, наступного за звітним не скористався правом на нарахування податкової знижки за наслідками звітного податкового року, таке право на наступні податкові роки не переноситься.

Хто не може отримати податкову знижку на навчання

Відшкодуванню підлягають лише послуги вітчизняних закладів вищої освіти. Не відшкодовуються додаткові курси чи навчання на військових кафедрах. А також не мають права на відшкодування:

  • фізичні особи підприємці;
  • іноземці;
  • студенти іноземних вузів.

Як рахуються розмір знижки

Розмір податкової знижки складає 18 % від вартості навчання. Враховуються фактичні витрати понесені минулого року.

Витрати, які дають право на податкову знижку, не можуть перевищувати оподатковуваний дохід платника податку. Тобто не можна отримати з бюджету більше, ніж туди сплачено ПДФО.

Якщо коротко, то все це виглядає так:

Податкова знижка = Зарплата × 0,18 – (Зарплата – Витрати на навчання) × 0,18 = ПДФО1 – ПДФО2

Розглянемо приклади.

  • Мати оплатила за навчання доньки у 2021 році 20000 грн.Сума заробітної плати за 2021 рік склала 185000 грн. Сума ПДФО 18% від заробітної плати і складає 33300 грн.

Рахуємо: 185000 х 18% – (185000 – 20000) х 18% = 33300 – 165000 х 18% = 33300 – 29700 = 3600 грн.

Тобто мати студентки може отримати податкову знижку розмірі 3600 грн.

  • Мати оплатила за навчання доньки в 2022 році 20000 грн. Сума заробітної плати в 2021 році склала 15000 грн. В цьому випадку сума за навчання більша чим сума заробітної плати.

Тому рахуємо так: 15000 х 18% = 2700 грн.

2700 грн – це і є сума відшкодування в цьому випадку.

Згідно роз’яснень ДПС пред’являти оригінали при наданні документів не потрібно, тільки копії. Виняток складають тільки електронні розрахункові документи. Їх реквізити слід зазначити у декларації.

Читати ще про податки в Україні

Відповіді на питання, які вас цікавлять

Все про ЄСВ

Все про ЄСВ

Товарний облік ФОП, первинні документи

Товарний облік ФОП, первинні документи

Дропшипінг у товарному бізнесі

Дропшипінг у товарному бізнесі

Друга група єдиного податку: діяльність, податки, обмеження

Друга група єдиного податку: діяльність, податки, обмеження