Податки та строки сплати для підприємців різних груп

Детально про кожну групу ФОП

Стаття на 13 хв.

В цій статті ми обговоримо:

Як ми вже знаємо з попередньої статті фізичні особи підприємці (ФОП) можуть вести підприємницьку діяльність при умові державної реєстрації та сплаті відповідних податків, при цьому перебувати або на загальній системі оподаткування, або на системі єдиного податку.

Давайте розглянемо кожну групу підприємницької діяльності докладніше.

Фізичні особи підприємці 1 групи (ФОП 1 група)

До ФОП 1 групи Єдиного податку належать фізичні особи-підприємці, які не використовують працю найманих осіб, здійснюють виключно роздрібний продаж товарів з торговельних місць на ринках та/або провадять господарську діяльність з надання побутових послуг населенню. Тобто це підприємці, які самостійно планують надавати послуги населенню або займатися роздрібною торгівлею. Для ФОП 1 групи характерні обмеження за видами діяльності.

До 1 групи ФОП належать автослюсарі та слюсарі, столяри, теслі,, сантехніки, няні і доглядальниці, фотографи, прибиральниці, садівники, перукарі, ювеліри, кравці, закрійники та шевці, а також продавці на ринках. Контрагентами і покупцями послуг 1 групи ФОП можуть бути тільки фізичні особи.

В цій групі заборонено наймати працівників. Законодавець не вимагає касового апарату або РРО (реєстратор розрахункових операцій) для 1 групи, зате вводить ліміт річного розміру виторгу – у разі перевищення 1 млн грн потрібно перейти на групу ФОП з більшим лімітом.

Які податки сплачують ФОП 1 групи

ФОП 1 групи являються платниками єдиного податку та ЄСВ. Єдиний податок ними сплачується в розмірі 10% від прожиткового мінімуму незалежно чи був прибутковий місяць чи збитковий. Платниками єдиного податку ФОП 1 групи стають з першого числа місяця, наступного за місяцем реєстрації свідоцтва платника ЄП та сплачують його до 20 числа кожного місяця. Ставка встановлюється в залежності від виду діяльності місцевими радами.

Звітність по єдиному податку підприємці 1 групи подають щорічно протягом 60 днів після закінчення звітного періоду, тобто до 1 березня року наступного за звітним ріком.

Єдиний соціальний внесок (ЄСВ) платиться в обов’язковому порядку і нараховується за ставкою 22% від мінімальної заробітної плати та сплачується раз на квартал,але можлива сплата і раз на місяць.

Річна звітність з ЄСВ повинна бути подана до податкової протягом 40 днів після закінчення календарного року.

Фізичні особи підприємці 2 групи (ФОП 2 група)

Основним видом діяльності являється надання послуг, у тoму числі побутових, платникам єдиного податку та/aбo населенню, виробництво та/абo продаж товарів, діяльність у сферi ресторанного бізнесу. Повинні відповідати сукупності критеріїв:

  • не використовують працю найманих осіб або кількість осіб, які перебувають з ними у трудових відносинах, одночасно не перевищує 10 осіб;
  • обсяг річного доходу не може перевищувати 834 розміри мінімальної заробітної плати, встановленої на 01 січня поточного року.

Серед видів діяльності можуть бути виробництва харчової, хімічної, легкої, переробної промисловостей, лісопильне виробництво, рибні та тваринницькі господарства, невеликі СТО, будівельні та ремонтні компанії. Для ФОП цієї групи доступна гуртова торгівля, побутові послуги, діяльність агентств нерухомості, торгівля в інтернеті і на ринках.

Крім того приватні підприємці 2 групи платників єдиного податку не можуть займатися наданням посередницьких послуг з купівлі, продажу, оренди та оцінювання нерухомого майна, а також діяльністю з виробництва, продажу ювелірних та побутових виробів з дорогоцінних металів, дорогоцінного каміння, дорогоцінного каміння органогенного утворення та напівдорогоцінного каміння, наданням доступу до Інтернет. Для таких послуг передбачена 3 група.

За порушення цих обмежень контролюючі органи мають право позбавити порушників свідоцтва ЄП і перевести діяльність на загальну систему оподаткування. Виходом може бути укладання з фізособами договорів цивільноправового характеру замість трудових договорів, таких працівників в штат не зараховують.

Варто також відмітити, що підприємці, що відносяться до другої групи оподаткування мають право торгувати або надавати послуги тільки населенню або тим контрагентам, які платять єдиний податок. Тому перед початком співпраці з іншими ФОП або юридичною особою варто впевнитися, що вони є платниками єдиного податку. Отримувати послуги або фінанси можна від контрагентів будь-якої системи оподаткування.

2 група ФОП і РРО

2 група ФОП не зобов’язана використовувати касовий апарат у декількох випадках:

  • якщо працює тільки за безготівковим розрахунком;
  • якщо працює і за готівку, але не перевищує річний дохід в розмірі 167 мінімальних зарплат;
  • якщо не торгує медичними виробами і ліками, сидром, пивом, побутовими та ювелірними виробами з дорогоцінних і напівкоштовних каменів і металів, а також не надає платних послуг у сфері охорони здоров’я.

У разі перевищення ліміту, продажу товарів і послуг з переліку з обов’язковим застосуванням РРО застосовуються штрафи від 10% до 50% від вартості товарів і послуг, наданих без касового апарату. У разі перевищення ліміту касовий апарат необхідно використовувати з нового кварталу першого дня і першого місяця.

Як платить єдиний податок 2 група

Ставка єдиного податку для ФОП 2 групи складає 20% від мінімальної заробітної плати незалежно від того прибутковий у ФОП місяць чи ні.

Сплачується єдиний податок до 20 числа поточного місяця, тобто за березень потрібно оплатити ЄП до 20 березня. У разі порушення цього терміну штрафні санкції накладаються у розмірі 50% від ЄП за місяць, а в разі пропуску сплати накладаються штрафні санкції і пеня.

Звільнення від сплати єдиного податку ФОП 2 групи можуть отримати в разі відсутності найманих працівників та виключно в випадках:

  • через хворобу – діяльність і надходження доходів були відсутні, є лікарняний лист на місяць або більше та подано заяву в ДПІ з повідомленням про хворобу;
  • у разі податкової відпустки – за умов не частіше 1 разу на рік на 1 місяць та до відпустки подано заяву в ДПІ.

Крім двадцятивідсоткової ставки може бути додатково застосована ставка 15 % до доходів у випадках:

  • перевищення ліміту обсягу доходу;
  • при веденні діяльності, не зазначеної у свідоцтві єдиного податку;
  • при доходах, отриманих із застосуванням іншого способу розрахунків, ніж грошового;
  • при отриманні доходів від видів діяльності, що нe дають права на застосування спрощеної систему оподаткування.

У разі здійснення платником єдиного податку 2 групи кількох видів діяльності застосовується максимальний рoзмір ставки єдиного податку, встановлeний для таких видів діяльності.

Податок ЄСВ для ФОП 2 групи

Сплата єдиного соціального внеску ФОП 2 групи відбувається за тими ж правилами, що діють і для 1 групи – 22% від мінімальної заробітної плати.

Звільнені від сплати ЄСВ тільки:

  • люди з обмеженими можливостями, інвалідністю;
  • пенсіонери, які отримують соціальні виплати чи пенсію.

Ці виключенні актуальні для ФОП і 1, і 2 груп оподаткування.

Сплата єдиного соціального внеску проводиться раз в квартал до 19 числа першого місяця наступного кварталу. Тобто за 1 квартал потрібно зробити оплату до 19 квітня. Штрафні санкції за несвоєчасну сплату нараховується в розмірі штрафу 20% від ЄСВ та пені за кожний день прострочення 0.1% від заборгованості по ЄСВ.

Крім того ФОП 2 групи при наявності найманих працівників сплачують додатково податки на найманих працівників, як і всі інші види ФОП:

  • ПДФО – податок на доходи фізичних осіб в розмірі 18% від нарахованої заробітної плати працівника;
  • ЄСВ – єдиний соціальний внесок в розмірі 22% від нарахованої заробітної плати;
  • військовий збір – 1.5%.

Звітність ФОП 2 групи

Для підприємців 2 групи звітний період дорівнює календарному року. Щороку підприємці 2 групи повинні подати такі звіти:

  • декларацію з єдиного податку – до 1 березня за попередній рік;
  • форму-Д5 – річний звіт з ЄСВ, до 9 лютого за попередній рік.

При наявності найманих працівників

  • кожного кварталу податковий розрахунок 1ДФ – протягом 40 календарних днів після закінчення кварталу;
  • кожного місяця до 19 числа – звіт з ЄСВ Д4 (нарахування єдиного страхового внеску).

Звіти краще подавати в електронному вигляді через кабінет платника ДФС, для чого знадобиться особистий ключ (КЕП). Реквізити рахунків для сплати можна дізнатися в тому ж кабінеті платника або на сайті своєї податкової. За бажанням можна подавати звіти в паперовому вигляді.

Фізичні особи підприємці 3 групи (ФОП 3 група)

3 група ФОП дає можливість підприємцю займатися всіма видами діяльності, за винятком тих, які заборонені всім ФОП на спрощеній системі оподаткування. Сюди відноситься, наприклад, діяльності з організації обміну валюти, азартних ігор, продажу антикваріату, роздрібна та оптова торгівля тютюновими і лікеро-горілчаними виробами, видобуток корисних копалин та інше.

Саме 3 група ФОП має найбільше переваг для ведення середнього бізнесу. Це насамперед:

  • можливість наймати необмежену кількість працівників;
  • працювати по готівковому та безготівковому розрахунку, можна приймати в оплату гривню і валюту;
  • можна працювати як з населенням, так і з юридичними особами на загальній системі оподаткування, комунальними підприємствами та з компаніями-нерезидентами України;
  • високий річний ліміт виторгу – 1167 мінімальних заробітних плат;
  • вибір можливості працювати з та без нарахування ПДВ.

Як ведется облік

Підприємці 3 групи без ПДВ мають вести тільки облік доходів. При цьому дохід – це вся виручка, яка надійшла за звітний період готівкою або на рахунок. Витрати на закупівлю товарів, оренду, податки не враховуються.

Обов’язкове ведення книги обліку доходів з 1 січня 2021 року скасовано. ФОП може самостійно вирішити про доцільність її ведення. Але важливо нагадати, що не потрібно поспішати від неї позбавлятися, так як зберігати книгу необхідно три роки з моменту закінчення звітного періоду, у якому зробили останній запис. Крім того, вести облік необхідно, просто можна це робити в довільній формі, у паперовому чи електронному вигляді. А також на підтвердження всіх доходів необхідно мати чеки, квитанції на кожну продаж, їх можуть запросити податківці під час перевірки.

Є надходження, які не потрібно включати в оподатковуваний дохід на 3-й групі:

  • повернення авансів, передоплати або повної суми покупки клієнтам – спочатку включається в дохід, але потім коригується на суму повернення;
  • поворотна фіндопомога – якщо повертається не пізніше 12 місяців з дати одержання;
  • позитивна курсова різниця – може виникнути, якщо у вас валютний дохід. 70% виручки включається в оподатковуваний дохід за одним курсом, а реально продається дорожче. Ця різниця в дохід не включається;
  • помилкове надходження грошей на рахунок – обов’язково мати документи для підтвердження повернення;
  • транзитні гроші за посередницькими договорами – коли приймається оплата, вона вся вказується в книзі. При передачі частини замовнику, дохід коригується. У декларацію з ЄП потрапляє тільки винагорода ФОП.

Використання РРО

3 група ФОП зобов’язана використовувати касовий апарат у тих же випадках, що і 2 група:

  • якщо приймається оплата готівкою – обов’язкове використання звичайного або програмного РРО;
  • якщо оплата надходить безготівково – використовувати РРО не потрібно, якщо клієнти перераховують вам гроші на рахунок зі свого рахунку або через касу банку, або оплата через банківський ПТКС;
  • якщо оплата надходить за онлайн послуги – не потрібно застосовувати РРО для розрахунків, якщо ФОП отримав оплату за послуги за допомогою банківських систем дистанційного обслуговування або сервісів переказу грошей (Приват24, Fondy, Portmone, LiqPay тощо), незалежно від місця надання послуг (п.14 ст.9 ЗУ «Про РРО»).

Обов’язкове використання РРО в випадках коли ФОП надає послуги у сфері охорони здоров’я, торгує ліками, медичними виробами, підакцизними товарами, складними побутовими товарами з Постанови Кабінету Міністрів України № 231, побутовими та ювелірними виробами з дорогоцінних та напівкоштовних каменів і металів.

Наслідками за незастосування або перевищення ліміту без застосування РРО – штрафи від 10% до 50% від вартості товарів і послуг.

Сплата єдиного податку для 3 групи ФОП

Єдиний податок 3 група платить не від прожиткового мінімуму чи мінімальної зарплати, а від всього грошообігу ФОП (усіх надходжень на рахунки). При цьому ставка податку складає 3%, якщо ФОП 3 групи є платником ПДВ і 5% якщо не являється платником ПДВ. Крім цього, ФОП 3 групи звільняються від сплати ЄП якщо немає доходів.

Але, в разі перевищення межі виторгу, встановленої для 3 групи ФОП, ставка єдиного податку підвищується до 15%. Ця ж ставка застосовується і в разі отримання доходу від забороненого для ФОП виду діяльності або не грошової форми розрахунку.

Крім того ФОП 3 групи сплачують додатково податки на найманих працівників, як і всі інші види ФОП:

  • ПДФО – податок на доходи фізичних осіб в розмірі 18% від нарахованої заробітної плати працівника;
  • ЄСВ – єдиний соціальний внесок в розмірі 22% від нарахованої заробітної плати;
  • військовий збір – 1.5%.

«За себе» ФОП також сплачує ЄСВ за ставкою 22% від мінімальної заробітної плати. У разі, якщо підприємець є платником ПДВ, стандартна ставка ЄСВ складає 20%.

Які звіти здає ФОП 3 групи

ФОП 3 групи, обов’язково кожного кварталу протягом 40 днів після його закінчення мають здавати до податкової декларацію платника єдиного податку 3 групи та один раз на рік звіт по єдиному соціальному внеску. Звіт по ЄСВ здається за попередній рік до 10 лютого наступного року.

Це обов’язкові, але не єдині звіти, які має подавати підприємець. Залежно від його діяльності існує також цілий перелік звітів, які потрібно подавати щомісяця або раз на квартал:

  • звіт з ЄСВ за найманих працівників. Строк подання щомісячного звіту з єдиного соціального внеску – 20 календарних днів, що настають за останнім днем звітного місяця;
  • звіт 1 ДФ – якщо є наймані працівники та/або були покупки товару/послуг у інших підприємців. Строки подання звіту за формою 1 ДФ – 1раз на квартал, але не пізніше 40 календарних днів після закінчення звітного кварталу;
  • інші звіти, які мають відношення до діяльності підприємця, наприклад, звіт з податку на землю. Звіт про землю потрібно подати відповідному контролюючому органу за місцезнаходженням земельної ділянки до 20 лютого поточного року.

Платники єдиного податку 4 групи

Діяльність ФОП 4 групи регламентується Податковим кодексом, Сімейним кодексом (ст.3), Законом України «Про фермерські господарства».

Цю групу використовують фермерські господарства сімейного типу, тобто всі учасники цього господарства повинні бути рідними або двоюрідними родичами та не використовувати найманих працівників зі сторони. Один із членів сім’ї обирається головою фермерського господарства, про що засвідчує декларація.

Вирощувати можна тільки свою продукцію і тільки за місцем податкової адреси ФОП. На продаж своєї продукції ця заборона не розповсюджується. Кількість землі, задіяної під фермерське господарство обмежується на підставі права власності або користування та за площею повинна бути від 200 до 2000 соток.

4 група єдиного податку використовує правила використання касових апаратів (РРО). Наслідки порушення цих правил для 4 групи ФОП нічим не відрізняються від правил для 2–3 груп, про що ми писали вище.

Сплата ЄСВ і єдиного податку ФОП 4 групи

Щоб обчислити базу оподаткування ЄП для ФОП 4 групи проводиться нормативно-грошова оцінка земельної ділянки, що використовує фермерське господарство. При цьому не сплачується земельний податок і податок на водокористування земель і вод під фермерське господарство. Відсоткова ставка єдиного податку залежить від розташування і категорії земель з врахуванням коефіцієнту індексації:

  • 2.43 – землі водного фонду;
  • 0.95 – звичайні сінокоси, рілля і пасовища;
  • 0.57 – сінокоси, рілля і пасовища, розташовані в Поліссі та гірських районах;
  • 0.57 – звичайні багаторічні насадження;
  • 0.19 – багаторічні насадження на Поліссі та гірських районах.

Платники самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня і подають до відповідного контролюючого органу за місцезнаходженням платника податку та місцем розташування земельної ділянки.

Сплачується податок щоквартально до місцевого бюджету протягом 30 календарних днів за ставками: І кв. – 10%; ІІ кв. – 10%; ІІІ кв. – 50%; IV кв. – 30%.

Підприємець 4 групи зобов’язаний сплатити ЄСВ тільки за себе, а не за інших членів своєї сім’ї. Декларацію з Єдиного податку, «Довідку про наявність земельних ділянок» (додаток № 1), а також звіт з ЄСВ подають раз на рік в ДПІ за місцем обліку ФОП. А зробити це потрібно до закінчення 20 днів з кінця року, інакше податкова може анулювати реєстрацію ФОП.

Читати ще про податки в Україні

Відповіді на питання, які вас цікавлять

Що дає офіційна реєстрація бізнесу: стати ФОПом і працювати офіційно: чому і як

Що дає офіційна реєстрація бізнесу: стати ФОПом і працювати офіційно: чому і як

Що ФОПу варто знати про КВЕДи

Що ФОПу варто знати про КВЕДи

Чи бачить податкова особисті банківські картки ФОП

Чи бачить податкова особисті банківські картки ФОП

Податкова знижка на навчання

Податкова знижка на навчання