Податок на майно

Оподаткування майна фізичних осіб відноситься до прямих податків, які сплачуються на місцевому рівні

Стаття на 6 хв.

В цій статті ми обговоримо:

Оподаткування майна фізичних осіб відноситься до прямих податків, які сплачуються на місцевому рівні. Платниками є фізичні особи, у власності яких є нерухоме майно.

Склад податку на майно

Податок на майно включає до свого складу декілька податків. А саме:

  • податок на нерухоме майно відмінне від земельної ділянки – нараховується власникам об’єктів житлової та/або нежитлової нерухомості. Базою оподаткування є загальна площа об’єкта житлової та нежитлової нерухомості, в тому числі його часток;
  • транспортний податок – сплачується фізичними та юридичними особами, в тому числі нерезидентами, які мають в своїй власності легкові автомобілі з реєєстрацією в Україні, з року випуску яких минуло не більше п’яти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 375 розмірів мінімальної заробітної плати;
  • земельний податок – сплачується власниками земельних ділянок, паїв та землекористувачами. Нарахування проводиться за місцем знаходження земельної ділянки.

Звернемо більш конкретно увагу на умови оподаткування та сплати податків на майно.

Транспортний податок

Згідно з п.п.267.2.1 п.267.2 ст.267 розд.ХІІ Податкового кодексу України об’єктом оподаткування є легкові автомобілі, з року випуску яких минуло не більше п’яти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 375 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового року (6500 грн x 375 = 2 437 500 грн).

Така вартість визначається центральним органом виконавчої влади, що затверджується Кабінетом Міністрів України, станом на 1 січня звітного року виходячи з марки, моделі, року випуску, об’єму циліндрів двигуна, типу пального.

Перелік автомобілів, які підлягають оподаткуванню транспортним податком (їх марка, модель та рік випуску), розміщуються на сайті Мінекономіки щороку до 1 лютого звітного року.

Відповідно до п.267.4 ст.267 розд.ХІІ Податкового кодексу України податкова ставка розраховується на календарний рік у розмірі 25 000 грн за кожен легковий автомобіль, що є об’єктом оподаткування.

Земельний податок

Власники земельних ділянок кожного року сплачують земельний податок, за винятком випадків, коли вони мають пільги та звільнені від плати за землю згідно законодавства. До об’єктів оподаткування відносяться власні або орендовані земельні ділянки та паї.

Встановлення ставок земельного податку належить до компетенції місцевих органів виконавчої влади через те, що плата за землю відноситься до місцевих податків. Тому встановленням розмірів плати за землю займаються сільські, селищні, міські ради та ради об’єднаних територіальних громад та затверджують їх своїм рішенням щороку не пізніше 15 липня. Встановлення розмірів ставок податку на землю відбувається виключно в межах ставок, визначених Податковим кодексом України.

Нараховують земельний податок для фізичних осіб податкові органи за місцем знаходження земельної ділянки на підставі даних Державного земельного кадастру з урахуванням бази оподаткування земельним податком.

Базами оподаткування являються:

  • нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації;
  • площа земельних ділянок, нормативну грошову оцінку яких не проведено.

Ставки податку на землю становлять:

  • для земельних ділянок, нормативну грошову оцінку яких проведено – не більше 3 відсотків від їх нормативної грошової оцінки, для земель загального користування − не більше 1 відсотка від їх нормативної грошової оцінки, для сільськогосподарських угідь не менше 0,3 відсотка та не більше 1 відсотка від їх нормативної грошової оцінки, а для лісових земель − не більше 0,1 відсотка від їх нормативної грошової оцінки;
  • для земельних ділянок, нормативну грошову оцінку яких не проведено, та які розташовані за межами населених пунктів або в межах населених пунктів, встановлюється у розмірі не більше 5 відсотків від нормативної грошової оцінки одиниці площі ріллі по області, а для сільськогосподарських угідь − не менше 0,3 відсотка та не більше 5 відсотків від нормативної грошової оцінки одиниці площі ріллі по області, а для лісових земель − не більше 0,1 відсотка від нормативної грошової оцінки площі ріллі по області.

Мають пільги та не сплачують земельний податок слідуючі категорії громадян:

  • особи з інвалідністю першої і другої групи;
  • особи, які виховують трьох і більше дітей віком до 18 років;
  • пенсіонери за віком;
  • ветерани війни та особи, на яких поширюється дія Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”;
  • особи, які постраждали внаслідок аварії на ЧАЕС.

Податок на нерухомість, відмінну від земельної ділянки

Об’єктом оподаткування є житлова та нежитлова нерухомість, в тому числі його частка. А базою оподаткування виступає загальна площа об’єкта житлової та нежитлової нерухомості, в тому числі його часток.

Податок за нерухоме майно, яке перебуває у власності фізичних осіб, нараховується контролюючим органом на підставі даних Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, та на підставі оригіналів документів на право власності.

Податок на нерухомість нараховується фізичним особам власникам будинків, квартир за податковий рік, виходячи з розміру мінімальної заробітної плати, встановленої на 1 січня такого звітного року.

Податок за нерухомість сплачується якщо:

  • площа квартири більше як 60 кв. м,
  • площа житлового будинку понад 120 кв. м,
  • площа різних типів об’єктів нерухомості більше ніж 180 кв. м.

Тобто сплачується податок за кожен квадратний метр понад вказану норму Наприклад, якщо загальна площа вашої квартири 80 кв.м, то вам доведеться заплатити податок за 20 кв.м.

Крім того, власникам квартири площею понад 300 квадратних метрів або будинку понад 500 квадратних метрів потрібно буде заплатити 25 тис. грн.

Так як цей податок також відноситься до місцевих податків, його розмір розраховується місцевою владою, але він не повинен перевищувати 1,5% від мінімальної зарплати. Податок розраховується за попередній звітний період, тобто у 2022 році сплачується податок за 2021 рік. Зазвичай, до 1 липня платникам повинні надійти повідомлення про сплату податку на нерухомість, який потрібно сплатити протягом 60 днів з дня вручення податкового повідомлення-рішення.

При обчисленні податку на нерухомість діє ряд пільг. Так, не враховуються для обчислення квадратні метри:

  • для квартири/квартир незалежно від їх кількості – 60 кв. метрів;
  • для житлового будинку/будинків незалежно від їх кількості – 120 кв. метрів;
  • для різних типів об’єктів житлової нерухомості, в тому числі їх часток у разі одночасного перебування у власності платника податку квартири та житлового будинку – 180 кв. метрів.

Від сплати податку звільнені:

  • багатодітні сім’ї;
  • діти-сироти;
  • діти-інваліди;
  • дитячі садки, школи;
  • релігійні організації;
  • учасники ООС і їхні сім’ї;
  • громадські організації інвалідів.

За несплату або несвоєчасну сплату податку на нерухомість передбачено нарахування штрафних санкцій. Так:

  • за затримку платежу на строк до 30 днів – розмір штрафу становить 10% суми податку;
  • за затримку платежу більш як на 30 днів – штраф становить 20% суми боргу.

Якщо після закінчення строків сплати податок не сплачено, то на суму податкового боргу нараховується пеня з розрахунку 120% річних ставки НБУ.

Тому в випадках коли вам не надійшли податкові повідомлення, а ви є платниками податку на майно рекомендуємо самостійно звернутися до податкових органів у вашій місцевості для уникнення штрафних санкцій.

Читати ще про податки в Україні

Відповіді на питання, які вас цікавлять

Мобілізовані ФОП: права та особливості роботи

Мобілізовані ФОП: права та особливості роботи

Приватні підприємці та оподаткування їх діяльності

Приватні підприємці та оподаткування їх діяльності

Все про ЄСВ

Все про ЄСВ

Товарний облік ФОП, первинні документи

Товарний облік ФОП, первинні документи