В цій статті ми обговоримо:
Іноді трапляється, що кошти, призначені для сплати одного податку помилково були переведені на інший рахунок або було переплачено податок чи ЄСВ. Було таке?
Повернути переплату з податків можливо тільки при відсутності податкового боргу. Якщо ж все таки існує борг з того чи іншого податку, то тільки при повному погашенні податкового боргу можна розраховувати на повернення коштів. Це положення регламентується п.43.2 Податкового Кодексу України.
Правила повернення окремих помилково або надміру сплачених податків
Повернути кошти можна, але є певні умови і правила по деяких податках.
Виняток із правил – повернення надміру сплачених сум ПДФО. Встановлення факту наявності у податкового агента переплати з ПДФО можливо виключно при проведенні документальної перевірки такого платника податку.
Помилково сплачені суми ЄСВ повертають на підставі заяви про повернення коштів з рахунків 3556. Її можна подати у паперовій формі та через електронний кабінет.
В меню “Листування з ДПС” частини Е- кабінету прикріплюється сканована заява. Форма заяви затверджена наказом Мінфіну від 23.07.2021 № 417. До заяви додається завірена копія розрахункового документа.
Є також нюанси з повернення сум ПДВ. Коли повертають надміру сплачені податкові зобов’язання з ПДВ, зараховані до бюджету з рахунку платника в системі електронного адміністрування (СЕА ПДВ), такі кошти підлягають поверненню винятково на його рахунок в СЕА ПДВ (п.43.4-1 ПК). Якщо на момент звернення платника із заявою про повернення надміру сплачених податкових зобов’язань з ПДВ чи на момент фактичного повернення коштів такого рахунку немає, кошти перерахують на поточний рахунок платника в установі банку (п.43.4-1 ПК).
Як зробити повернення по інших податках
Для повернення коштів потрібно подати заяву до територіального органу ДПС за місцем обліку про повернення помилково або надміру сплачених сум грошових зобов’язань та пені.
Це потрібно зробити протягом 1095 днів після дня, коли помилково або надміру сплатили податок та пеню. ( п.43.3 ПКУ ). Заяву можна подати як у паперовому вигляді, так і дистанційно через електронний кабінет.
У головному меню е-кабінету в розділі “Заяви, запити для отримання інформації потрібно обрати із запропонованого переліку форму J1302001 – для юросіб або F1302001 – для фізосіб.
Що потрібно зазначити в заяві:
- назву податку, збору, платежу, що був надміру або помилково сплачений;
- суму, яку слід повернути;
- дату сплати;
- реквізити платіжного документу, за яким переказали кошти до бюджету;
- код класифікації доходів бюджету;
- бюджетний рахунок, на який було перераховано кошти;
- код ЄДРПОУ територіального органу казначейства, на ім’я якого відкрили рахунок.
Також потрібно вказати куди потрібно повернути кошти:
- на поточний рахунок платника податків в установі банку;
- єдиний рахунок (за наявності);
- погашення грошового зобов’язання чи податкового боргу з інших платежів, які контролюють органи ДПС, незалежно від виду бюджету;
- у готівковій формі, якщо немає рахунку в банку.
Після заповнення запропонованих реквізитів заяви її потрібно підписати та надіслати до територіального органу ДПС. Краще долучити до заяви копію платіжного документу, яким помилково перерахували кошти до бюджету.
Не пізніше як за п’ять робочих днів до сплину 20-денного строку із дня коли подали заяву ДПС повинна підготувати електронний висновок про повернення коштів і передати його казначейству для виконання.