В цій статті ми обговоримо:
Основним завданням держави є турбота про своїх громадян. Для надання освітніх, медичних та інших соціальних послуг працюють державні установи. Правоохоронні органи стежать за громадським порядком та безпекою. Армія забезпечує оборону країни. Але для їхньої роботи потрібні гроші. Гроші виділяються із державного бюджету, величезну частку якого становлять податки, митні збори та інші обов’язкові відрахування. Тому в основному законі держави – Конституції – записано, що кожен громадянин держави повинен сплачувати податки.
Що таке податок
Податки чекають на нас буквально на кожному кроці, і ми часто платимо їх, самі того не помічаючи. Чому людина обов’язково має віддавати частину свого доходу державі та що таке податки з погляду законодавства?
Згідно даних CASE Україна, біля 90% українців самостійно ніколи не сплачували податки. Через це багато хто не підозрює, а може і не хоче розуміти, що наповнення державного бюджету відбувається за рахунок їх власних податків.
Основна маса працюючих громадян знають, що з зарплати є якісь відрахування. Але в більшості випадків їх більше цікавить так звана “чиста зарплата” (тобто після оподаткування), а в яких розмірах платяться податки – то вже справа роботодавця. Непоодинокі випадки. що людина взагалі не знає чи сплачуються взагалі податки з його доходів, чи він отримує «сіру» зарплату.
Уся система державних фінансів тримається на дрібних внесках мільйонів українців. Ці гроші утримують державний апарат, оплачують державні закупівлі та рахунки за всіма соціальними зобов’язаннями.
Саме з податків фінансується так звана «безкоштовна» медицина, низькі комунальні платежі, пенсії, безкоштовна освіта та стипендії, зарплати бюджетникам, утримуються армія та органи правопорядку. Тож якщо просто підвищити витрати на ці напрямки, то гроші можна взяти лише з кишень українців. Тобто можна сказати, що податки це непряма плата громадян за ті послуги, які держава їм надає. Ці послуги часто називаються суспільними благами.
Отже, податок – це законодавчо встановлений обов’язковий, індивідуально оформлений грошовий платіж, який періодично стягується з юридичних та фізичних осіб на фінансування діяльності держави. Він стягується та сплачується лише у грошовій формі. Це означає, що не можна сплатити податок товарами, продуктами та іншими матеріальними та нематеріальними еквівалентами.
Усі податки встановлює у законодавчому порядку держава. Основним документом у сфері оподаткування є Податковий кодекс. Він визначає основи податкової системи країни.
Які податки сплачуються із доходів громадян
Згідно класифікації всі податки можна розділити на два види:
- прямі податки – сплачуються самостійно з власних коштів;
- непрямі податки – закріплюються за клієнтами і вже заздалегідь включені в ціну продуктів або послуг.
З прямих податків умовно можна виділити три групи :
-
Податки, які вираховуються з заробітної плати працівника, нараховуються на загальний фонд оплати праці підприємства або установи і перераховуються до бюджету роботодавцем. До них відносяться:
- податок на доходи фізичних осіб (ПДФО) – у розмірі 18% від заробітної плати.
- єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування (єдиний соціальний внесок – ЄСВ) – 22%.
- військовий збір – 1,5%.
-
Податки з фізичних осіб-підприємців (ФОП) – самостійно сплачують єдиний податок (ЄП) та єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування (ЄСВ) в залежності від виду діяльності, а також податок на доходи фізичних осіб (ПДФО) та військовий збір при умові перебування на загальній системі оподаткування;
-
Податки з пасивних доходів – банківські відсотки, роялті , доходи від здачі майна в оренду, тощо. З них сплачується податок у розмірі 18% (аналогічно як ПДФО).
Непрямі податки сплачують всі без винятку українці іноді навіть не здогадуючись про це. Щоразу, коли ми купуємо щось у магазині або отримуємо якусь послугу (у тому числі сплачуємо за комунальні послуги), ми сплачуємо 20% від собівартості товару у вигляді податку на додану вартість (ПДВ).
Тютюнові та алкогольні вироби, паливо обкладаються акцизом, а імпортні товари – імпортним митом.
Простіше кажучи, навіть якщо громадянин не сплачує прямих податків зі своїх доходів, він все одно сплачує до бюджету української держави.
Окремо від податків виділяють державні та місцеві збори. На національному рівні їх платять ті, хто користується радіочастотами України, а також водними, лісовими та природними ресурсами країни. До місцевих податків відносяться – податок на майно, збір за паркування та туристичний.
Контроль податків
За дотриманням усіх вимог сплати податків потрібний спеціальний контроль. У процесі регулярно виявляються ті чи інші порушення. Контролюючим органом є Державна фіскальна служба України.
Методи податкового контролю:
- податкові перевірки – найефективніший спосіб. Можуть бути камеральними та виїзними. У першому випадку вони проводяться у податковій інспекції, в другому – у платника податків;
- отримання пояснень – платник податків може бути викликаний в інспекцію, щоб дати відповідь з приводу тієї чи іншої ситуації щодо його бізнесу;
- перевірка звітності – платник податків отримує від податкової повідомлення зі списком документів, які йому потрібно надати. На це він має 10 днів;
- податковий моніторинг – податкова служба отримує онлайн доступ до необхідної документації.
Якщо людина чи організація не сплачують податки, до них можуть застосувати податкові санкції. Це міра відповідальності за порушення податкового законодавства, що застосовується у вигляді штрафів. Для кожного виду порушення передбачені свої види штрафних санкцій.
В окремих випадках може бути передбачено кримінальну відповідальність за несплату податків. Йдеться про великі суми. Крім штрафу, за порушення термінів сплати податку законом встановлено сплату пені. Сума пені розраховується за кожний день прострочення у відсотковому відношенні від суми несплаченого податку.
Сплачувати податки має кожен громадянин, щоб забезпечити соціальне та економічне процвітання своєї країни. Лише за високого рівня податкової дисципліни держава зможе виконувати свої функції.