В цій статті ми обговоримо:
Одна із головних відмінностей для цих підприємців полягає в тому, що бути платниками третьої групи можуть не тільки фізичні особи, але і ті юридичні особи, річний обсяг доходу яких не перевищує 7 818 900 грн (у 2023 році). При цьому законодавство не вносить обмежень на кількість найманих працівників та види діяльності (крім тих, які є забороненими видами діяльності й визначені у пунктах 291.5 та 291.7 ПК).
Платники третьої групи можуть обрати одну з двох ставок єдиного податку: 3% доходу, якщо ФОП чи юридична особа бажає бути ще і платником ПДВ, або 5%, якщо підприємець чи юридична особа не хоче сплачувати ПДВ або якщо вони зобов’язані бути платниками ПДВ згідно з законодавством.
При цьому, тимчасово, з 01.04.2022 до скасування або припинення воєнного стану ФОПи та юридичні особи будь-якої організаційно-правової форми могли перейти на сплату єдиного податку за ставкою 2% суми доходу. Наразі, уже прийнята постанова про скасування цієї пільги з 01.07.2023 року.
Дозволена діяльність
Єдинники третьої групи мають право виробляти, продавати та перевозити товари, надавати послуги, провадити ресторанний бізнес.
Не мають права лише вести діяльність, заборонену для всіх груп єдинників. Коди видів діяльності, дозволених для єдинників третьої групи, можна знайти в пункті 291.5 ПК.
Контрагентами та клієнтами єдинників третьої групи можуть бути:
- звичайні фізособи;
- інші підприємці платники єдиного податку;
- ФОПи і юрособи , які перебувають на загальній системі оподаткування;
- іноземні компанії та іноземні фізособи;
- комунальні підприємства.
Отримувати дохід ФОП 3 групи можуть як у гривні, так і у валюті, як готівкою, так і безготівково.
Обмеження щодо доходу
За календарний рік дозволено отримати 7 818 900 грн доходу, що дорівнює 1167 мінімальних зарплат. При перевищенні ліміту необхідно переходити на загальну систему.
Ведення обліку
З 1 січня 2021 року скасовано обов’язкова реєстрація книги обліку доходів. Підприємець сам вирішує чи продовжувати вести книгу обліку чи ні. Але сам облік вести обов’язково, просто можна це робити в довільній формі, у паперовому або електронному вигляді (робити записи з обліку можна в зошиті, журналі, таблиці Excel).
ФОП на 3-й групі без ПДВ ведуть тільки облік доходів у довільній формі. Доходом вважається вся виручка, яку отримали готівкою і на рахунок. Витрати на закупівлю товарів, оренду, податки не враховуються.
Єдинники третьої групи, які сплачують ПДВ також ведуть облік в довільній формі, але вони вже повинні показувати і свої витрати. Тут повинні бути представлені первинні документи на кожен продаж і покупку – чеки, квитанції, адже їх можуть запросити податківці під час перевірки.
Не потрібно включати в оподатковуваний дохід на 3-й групі такі надходження:
- поворотна фіндопомога – в випадку повернення не пізніше 12 місяців з дати одержання;
- повернення авансів, передоплати або повної суми покупки клієнтам – в обліку на початку відображається як дохід, а в кінці коригується на суму повернення;
- позитивна курсова різниця – виникає, якщо ФОП має валютний дохід. 70% виручки можна включити в оподатковуваний дохід за одним курсом, а реально продати дорожче, цю різницю в дохід не включають;
- транзитні гроші за посередницькими договорами – коли приймається оплата, в книзі вказується вся сума. При передачі частини замовнику, дохід коригується. При цьому у декларацію з ЄП потрапляє тільки винагорода ФОП;
- помилкове надходження грошей на рахунок – при документальному підтвердженні повернення помилково сплачених сум.
Ставки і сплата ЄП
Фізичні особи підприємці 3-ї групи сплачують єдиний податок від суми всього отриманого доходу (п.293.3 ПКУ):
- неплатники ПДВ – 5%;
- неплатники ПДВ (особливий режим оподаткування під час дії воєнного стану до 01.07.2023 року) – 2%;
- платники ПДВ – 3%.
При цьому, на відміну від ФОПів 1 та 2 групи, при відсутності доходу ФОП 3 групи єдиний податок не сплачують.
У Податковому кодексі прописана особлива умова для підприємців, які виробляють, поставляють і продають ювелірні й побутові вироби з дорогоцінний металів і каміння, напівдорогоцінного каміння – вони платять ЄП за ставкою 5% і не можуть бути платниками ПДВ.
ЄСВ підприємця в 2023 році
ФОПи 3 групи мають сплачувати ЄСВ один раз в квартал навіть при відсутності доходів. Нарахування проводиться кожного місяця за ставкою 22% від мінімальної зарплати. Мінімальний квартальний платіж складає 4422 грн на квартал або 1474 грн на місяць.
Звичайно, можна сплачувати ЄСВ і з більшої суми, але вона не повинна перевищувати суму 15 мінімальних зарплат.
Водночас нагадаємо, що ФОПи-єдинники та ФОПи на загальній системі оподаткування, особи, які провадять незалежну професійну діяльність та члени фермерського господарства звільняються від сплати ЄСВ за себе з 1 березня 2022 року до припинення війни, а також протягом наступних 12 місяців.
Однак це не позбавляє права платників ЄСВ добровільно сплачувати єдиний соціальний внесок за себе та зазначати суми такого ЄСВ в декларації з метою отримання страхового стажу.
Звітність
Підприємці, які є неплатниками ПДВ подають декларацію з єдиного податку кожного кварталу, тобто чотири рази на рік протягом 40 днів після закінчення звітного кварталу (пп.49.18.2 ПКУ).
Якщо ФОП перебуває на пільговому відсотку ( 2% ) – декларація з ЄП подається щомісячно до 20 числа місяця, слідуючим за звітним.
Раз на рік ФОПи будь-якої групи та ставки ЄП звітують про сплачені суми ЄСВ у складі податкової декларації платника єдиного податку фізичної особи підприємця за формою, затвердженою наказом Мінфіну від 19.06.2015 року №578.
Звіт подається раз на рік – до 10 лютого, за минулий рік. Уточнюючої декларації з ЄСВ немає, тож заповнюйте уважно.
При відсутності найманих працівників подаються тільки ці два звіти. Якщо ФОП наймає робочу силу, має виплати іншим ФОПам, виплати за договорами ЦПХ, то потрібно подавати об’єднану форму звітності, яка включає ПДФО, військовий збір та ЄСВ з розбивкою по місяцях. Звітність квартальна, подається не пізніше 40 днів після закінчення звітного кварталу.
Використання РРО
Якщо ФОП 3 групи приймає оплату готівкою, то використання звичайного або програмного РРО є обов’язковим.
Якщо діяльність проводиться з використанням безготівкового розрахунку, то використовувати РРО не потрібно. Клієнти можуть перераховувати кошти на рахунок зі свого рахунку або через касу банку, або проводити оплату через банківський ПТКС.
Не потрібно також застосовувати РРО для розрахунків, якщо ФОП отримує оплату за послугу за допомогою банківських систем дистанційного обслуговування або сервісів переказу грошей (Приват24, Fondy, Portmone, LiqPay тощо), незалежно від місця надання послуг (п.14 ст.9 ЗУ «Про РРО»).