Все про ЄСВ

Для чого він потрібен, його функція, розміри та терміни сплати

Стаття на 4 хв.

В цій статті ми обговоримо:

Єдиний внесок на загальнообовʼязкове державне соціальне страхування (ЄСВ) – це страховий платіж, який сплачують роботодавці за своїх працівників, працюючих за цивільно-правовими договорами, а також самостійно сплачують фізичні особи підприємці та особи, які провадять незалежну професійну діяльність.

Для чого потрібен ЄСВ

Основним призначенням цього обовʼязкового та регулярного внеску являється можливість отримання застрахованими особами соціальної допомоги у випадку безробіття, тимчасової непрацездатності під час нещасних випадків чи професійних захворювань, призначення та виплат пенсійного забезпечення та інших виплат передбачених законодавством.

Єдиний соціальний внесок (ЄСВ) здійснюється роботодавцями за своїх працівників при нарахуванні їм заробітної плати, винагород за цивільно-правовими договорами (ЦПД), а також деяких інших виплат. Крім того, його ще й сплачують за себе фізичні особи підприємці (ФОП).

Збір цього податку здійснюється до системи загальнообов’язкового державного соціального страхування в обов’язковому порядку та на регулярній основі.

Хто є платниками єдиного соціального внеску

Згідно діючого законодавства платниками ЄСВ визначено такі категорії:

  • роботодавці;
  • фізичні особи підприємці, в тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування;
  • особи, які провадять незалежну професійну діяльність, а саме наукову, літературну, артистичну, художню, освітню або викладацьку, а також медичну, юридичну практику, в тому числі адвокатську, нотаріальну діяльність, або особи, які провадять релігійну (місіонерську) діяльність, іншу подібну діяльність та отримують дохід від цієї діяльності;
  • члени фермерського господарства, якщо вони не належать до осіб, які підлягають страхуванню на інших підставах;
  • особи, які беруть добровільну участь у системі загальнообов’язкового державного соціального страхування;
  • центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері зовнішніх зносин (Міністерство закордонних справ України), уповноважений орган центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики з питань національної безпеки у воєнній сфері, сфері оборони і військового будівництва у мирний час та особливий період (Міністерство оборони України), – за непрацюючого іншого з подружжя працівника дипломатичної служби, який перебуває за кордоном за місцем довготермінового відрядження такого працівника (стаття 4 Закону).

Розміри ЄСВ

Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» встановлено розмір мінімального страхового внеску, який підлягає сплаті щомісяця.

Мінімальний страховий внесок – сума єдиного внеску, що визначається розрахунково як добуток мінімального розміру заробітної плати на розмір внеску, встановлений законом на місяць, за який нараховується заробітна плата (дохід).

Максимальна величина бази нарахування єдиного внеску – максимальна сума доходу застрахованої особи на місяць, що дорівнює п’ятнадцяти розмірам мінімальної заробітної плати, встановленої законом, на яку нараховується єдиний внесок.

Діючі ставки ЄСВ

На даний час основна ставка ЄСВ залишається без змін з 2016 року і встановлена на рівні 22%.

Детальну інформацію про діючі ставки ЄСВ представимо в таблиці:

Розмір ставкиКоли застосовується
22%Основна ставка, що застосовується при виплатах: – заробітної плати; – ФОП, самозайнятих осіб, членів фермерських господарств; – винагород за договорами цивільно-правового характеру
Виплати, що застосовуються до заробітної плати осіб з інвалідністю
8,41%Роботодавцями яких виступають підприємства (організації, установи) чи ФОПи. Ставка не поширюється на виплати за ЦПД чи з підприємницьких доходів.
5,5%Виключно для підприємств та організацій громадських організацій осіб з інвалідністю, у яких: – кількість осіб з інвалідністю становить не менш як 50% загальної чисельності працюючих, – фонд оплати праці таких осіб з інвалідністю становить не менш як 25% суми витрат на оплату праці.
5,3%Виключно для підприємств та організацій всеукраїнських громадських організацій осіб з інвалідністю, зокрема товариств УТОГ та УТОС, у яких: – кількість осіб з інвалідністю становить не менш як 50% загальної чисельності працюючих, – фонд оплати праці таких осіб з інвалідністю становить не менш як 25% суми витрат на оплату праці

Терміни сплати ЄСВ

Терміни сплати ЄСВ прописані в Інструкції № 449, а саме:

  • до 20-го числа наступного місяця – сплачується єдиний соціальний внесок за минулий місяць, у випадку коли заробітна плата не була виплачена (для прикладу, у разі нарахування лікарняних);
  • ФОП на єдиному податку, на загальній системі та особи, які провадять незалежну професійну діяльність сплачують ЄСВ за себе до 20 числа місяця, що йде за звітним кварталом;
  • в інших випадках – при кожній виплаті зарплати, відпускних, та інших виплат, на які нараховується ЄСВ.

Читати ще про податки в Україні

Відповіді на питання, які вас цікавлять

Дропшипінг у товарному бізнесі

Дропшипінг у товарному бізнесі

Кешбек: чи потрібно декларувати

Кешбек: чи потрібно декларувати

Друга група єдиного податку: діяльність, податки, обмеження

Друга група єдиного податку: діяльність, податки, обмеження

Трудові відносини у ФОП: оформлення, виплата зарплати, податки

Трудові відносини у ФОП: оформлення, виплата зарплати, податки